BLOG - 15.4.2020

Home office.
Nové slovo karantény?

Ať chceme nebo ne, koronavirová pandemie nás zavřela do našich domovů a my tak museli přejít na práci online z domova. Někteří jsou takto pracovat zvyklí už léta, pro jiné je to velká změna. Na co se při home office zaměřit, abyste byli efektivní, stejně jako na pracovišti, kde svou práci odvádíte?


Time – management

V diářích se teď sice více škrtá, než zapisuje, ale nějaký řád bychom měli dodržovat i doma. Ať už se to týká pravidelného budíčku či cvičení ranní jógy, efektivní time -management je základem úspěchu. S tím, jak si čas uspořádat doma, tedy na místě, kde musíte pracovat, uklízet, vařit a potkávat se s dalšími členy rodiny, pomáhají různé techniky:

·         Eisenhower matrix

Víte, který úkol musíte dnes splnit, ale děláte radši ty drobnější, protože ten velký vyžaduje spoustu času a úsilí? Pak si zkuste doplnit své denní úkoly a povinnosti do matice Eisenhower. Papír je rozdělen na čtyři části – 1) věci, které je třeba udělat jako první, 2) rozvrh, 3) věci, které můžeme delegovat dál a 4) věci, co nedělat. Pro milovníky to-do listů je k dispozici stažení matice do formátu PDF, který lze jednoduše vytisknout a Vy si tak každý den můžete zapsat, jaké úkoly je třeba splnit a které lze odložit na zítřek.

·         OneNote

Osvědčenou metodou je také OneNote, program společnosti Microsoft, který (pokud používáte operační systém Windows a máte stažený balíček programů MS Office) najdete ve svém počítači. OneNote je, zjednodušeně řečeno, poznámkový blok, do kterého můžete psát, kreslit, přidávat tabulky nebo si také vytvořit seznam s úkoly. Při úspěšném splnění stačí zakřížkovat pole, přičemž jasně vidíte, jak Vám práce ubývá pod rukama. Budete překvapeni, kolik toho OneNote umí!

·         Technika Pomodoro

Italové milují rajčata. Když Francesco Cirillo studoval na vysoké škole, používal k měření časových úseků kuchyňský časovač ve tvaru rajčete, tedy italsky pomodoro. Název zůstal, stejně jako myšlenka italského vynálezce – rozdělit si úkoly na 25 minut dlouhé části oddělené krátkými přestávkami. Metoda dokazuje, že časté přestávky zlepšují duševní činnost. Mezi základní principy patří, že byste měli pracovat na úkolu, dokud časovač nezazvoní. Pokud Vás během práce vyruší myšlenka, zapište si ji na papír, a pak se hned vraťte k práci. Pravidelné krátké přestávky okolo tří až pěti minut Vám umožňují lépe vstřebat nové dovednosti. Pro některé tato technika může znamenat stres z neustále zvonícího časovače, jiným série vykonaných úkolů dodá pocit úspěchu a produktivity. 


Zodpovědnost

I když trávíme čas doma, slovíčko office napovídá, že odvedená práce by měla být stejné kvality jako v kanceláři, kde je běžně činnost vykonávána. Zkuste proto dodržovat takový režim, jako byste byli na pracovišti. Zaměstnanec by měl dodržovat všechna pravidla, která si dohodl se zaměstnavatelem. Na příjmu (telefon, email) buďte během pracovní doby, tak, jak jste zvyklí. Domácí prostředí vás může svádět k výkonu jiných aktivit, ovšem nemělo by to způsobit to, abyste pracovali po nocích či o víkendech, pokud to není nezbytně nutné.  

Český zákoník práce říká, že platit by měla stejná pravidla, jako u práce vykonávané na pracovišti, ovšem zcela na práci z domu, podobně jako například školství, připraven není. Zaměstnavatelé si dodnes lámou hlavu, jak například vyřešit práci z domu z pohledu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). V zájmu vlastního zdraví proto pracujte v dobře osvětlené místnosti, pořiďte si vhodnou židli s ergonomickým tvarováním a dodržujte pravidelné přestávky, které vás udrží duševně i fyzicky čilé.


Seberozvoj

I když je sezení u počítače náročné jak fyzicky, tak psychicky, díky pandemii uvolnilo několik desítek univerzit online kurzy. Ty už dávno nejsou jen pro studenty, a tak pokud se chcete zlepšit třeba v programování, byznysu nebo jen v angličtině, výčet online kurzů najdete zde. Připojit se můžete také na některý z webinářů, který připravily naše členky. Rozvrh jednotlivých webinářů najdete v newsletteru ve Vašem emailu. Takto nabyté znalosti se sice nemusí hodit hned, ale díky karanténě dostáváme šanci získat nové znalosti a zkušenosti, které jistě budou přínosem do budoucích dnů.

Jak zvládáte home office Vy? Co Vám nejvíce pomáhá? Podělte se s námi!

 

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED