BLOG - 9.7.2020

Energie posílám dál

Tímto heslem se řídí floristka Michaela Kamasová Pěčková. Ta odmalička z květin tvořila opravdové klenoty. Její dědeček byl sadař, ji ale zajímalo spíše kvítí. Proto se ve svých 14-ti letech rozhodla pro studium zahradnické školy. Když si udělala kurzy na 1. Holandské floristické škole v Praze a Mělníku, psal se rok 2002. Tehdy již krátkou dobu, provozovala své specializované květinářství.

To si založila v Kuníně nedaleko Nového Jičína, zároveň připravovala květiny na svatby. Do toho vázala smuteční vazby pro pohřební službu. Tato spolupráce trvala dlouhých 18 let. Nyní své služby nabízí přímo pozůstalým. Je to mnohem osobnější, než vybírání květin z předem připraveného katalogu.

„Když přijde špatný moment jako z jiného světa, uvědomíme si něco výjimečného,“ říká Michaela. Její výjimečnost spočívá v tom, že vnímá energie. „Když si mě pozůstalí vyberou, abych připravila květiny na poslední rozloučení, vždycky chci vědět, co měl zesnulý rád, co se mu líbilo… jsem ráda, když můžu pracovat s květinami z jeho zahrady. Je tam totiž stále ta energie z jeho rukou.“ Energicky založenou vnímá například Prahu, kde velmi ráda čerpá inspiraci.

A energie najdeme pochopitelně i u svateb. Michaela se svou kolegyní svatby koordinuje, má dlouholeté zkušenosti a ví, jaké květinové klenoty připravit na velký den. Diskutuje, polemizuje, tvoří originály, protože každý chce něco jiného. Jediné, co nestíhá, je sledovat konkurenci. Jak sama říká, sledování jiných ji brání v inspiraci. U svatebních obřadů se navíc hraje s časem. Všechno musí být perfektně nachystáno včas, aby květiny splnily svůj účel. „Je to pro mě čest, když můžu být u tak významného okamžiku.“ Příběhy z praxe by mohly vyprávět. Jednou ji požádal mladý pár o sestavení květinové výzdoby na jejich obřad. Po prvním setkání si Míša řekla, že nejlepší bude použít jako základ hortenzie a ty doladit už jen něčím drobným. Když se viděli podruhé, floristka dostala do rukou svatební oznámení, kterému dominovala bílá hortenzie. Zkrátka, někdy stačí pohlédnout a člověk hned vidí.

Ze zdravotních důvodů své vyhlášené květinářství v Kuníně v roce 2019 zavřela. Po ukončení provozu květinářství se Míša uchýlila do rodných Hukovic, malé vesničky v Moravskoslezském kraji. Nejprve se bála, že to pro lidi z města bude daleko, ale i tak si ji v Hukovicích její klienti našli. Tam má svou firmu Květinové klenoty, pěstuje si zde i svoje květiny a bylinky a vychovává děti. Výčet jejích aktivit ale zdaleka nekončí. Pořádá semináře pro rodiče s dětmi jako akreditovaná lektorka, protože si je vědoma toho, že děti je dobré vést k ručním pracím. V Hukovicícch pořádá na jaře a v zimě také kulturně společenské akce. V letošním roce získala ocenění  za podporu regionu. Její květiny a bylinky tak mohou užívat značku Moravské Kravařsko regionální produkt. Spolupracuje se zámkem Kunín a pracuje také jako floristka pro hotel McLimon. Její celý život provázejí květy, i když ne vždy ty nejveselejší barvy. Možná i proto vnímá každý den jako zázrak a do svých květin vkládá kousky naděje pro nás všechny.

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED