Rok 2020 je dle numerologů návratem k péči o tělo, čtyřka je číslem zdraví, tedy jak prevence, tak zvýšené péče o zdraví. 21. století má být stoletím virů. Všechna tato proroctví se naplnila nečekaně brzy a slovo imunita se skloňuje ve všech pádech. Imunitní systém rozhodne, kolika let a v jaké kondici se dožijete a jestli se rozvine nebo nerozvine nějaká vážná choroba. Co tedy primárně ovlivňuje náš imunitní systém?
- Prvním pilířem je hygiena. Mytí rukou minimálně 20 s, to je jako když 2 x přezpíváte: „happy birthday to you, happy birthday to you, happy birthday, milá Míšo (doplňte si své jméno), happy birthday to you“. Navíc se pozitivně programujete a tím větší je vaše šance se svých dalších narozenin ve zdraví dožít.
- Druhým pilířem je výživa. Každý víme, jak obrovsky důležité je jíst pestrou a vyváženou stravu. Co ale možná nevíte, že v případě nízké výživové hodnoty probíhá v těle proces zvaný triage, kdy tělo musí rozhodnout, kam prvky pošle. Například když se vás zeptám, co se stane, když máte málo vápníku, většina mi odpoví: „bude to mít vliv na hustotu kostí a až budu stará, budou moje kosti křehké“. Ale vápník je také použit na pohyb svalů a také na neurologické funkce a tělo musí podporovat ty funkce, které potřebujeme každý den. Každý den musíme myslet a musíme se hýbat. Takže hustota kostí je méně zásobovaná. A takto je to se všemi prvky. Pro všechny buňky se používají stejné nutrienty, např. vitamín A, E, C, B6, zinek, karotenoidy apod. Jejich nedostatek způsobuje vznik degenerativních onemocnění a předčasné stárnutí. Bohužel poslední studie ukazují, že právě tyto prvky nám ve stravě chybí.
- Třetím pilířem je pohyb. Krev pohání srdeční pumpa, lymfu pohání svaly. Pravidelný pohyb je zásadní pro správně fungující lymfatický systém a ten má zase zásadní vliv na správně fungující imunitní systém.
- Čtvrtým pilířem je psychohygiena. Zatímco krátkodobý stres odpojí trávení a bolest, ale zvýší energii, srdeční tep, krevní tlak a krevní cukr, při chronickém stresu naopak energie klesá a imunitní systém se vypíná. K tomu se přidávají problémy s pamětí, spánkem, úzkosti, bolesti, přibírání na váze a problémy se srdcem. Proto meditujte, zpívejte, tančete a neberte se příliš vážně.
- Pátým pilířem je spánek. Krátkodobý nedostatek spánku zhoršuje koncentraci, zvyšuje únavu, podrážděnost, zpomaluje reakce a zvyšuje stres, dlouhodobá spánková deprivace dramaticky oslabuje imunitu a má negativní dopad na mentální zdraví, zvyšuje se riziko vzniku chronických chorob, obezity a srdečních chorob.
- Šestým pilířem je střevo a trávicí trakt. V našem střevě je soustředěno 70 % našeho imunitního systému, asi 40 trilionů bakterií (což je více než lidských buněk) a více než 1000 různých druhů bakterií. Tito mikrobi vytvářejí rovnováhu a tím ovlivňují aktivitu imunitního systému.
- Sedmým pilířem jsou bioaktivní doplňky stravy. Zelený čaj, medicínské houby a karotenoidy ochraňují DNA proti oxidaci a poškození volnými radikály, vznikajícími dnes v hojném počtu z vnitřního i vnějšího prostředí. Karotenoidní antioxidanty jsou v posledních 20 letech v popředí světového výzkumu v oblasti prevence stárnutí a obrovským průlomem ve vědě a prevenci zdraví je, že je umíme změřit.
Pouze 10 % chorob vzniká z jiných důvodů, než z výše uvedených. Je to vlastně dobrá zpráva. Pokud si uvědomíme, kde máme rezervy a zapracujeme na nich včas, máme vyhráno. A já jsem připravena, milé dámy, vám s tím pomoci. Zvládneme to společně.
Michaela Zouharová
Anti-aging specialist