BLOG - 18.6.2020

7 pilířů zdraví a krásy

Rok 2020 je dle numerologů návratem k péči o tělo, čtyřka je číslem zdraví, tedy jak prevence, tak zvýšené péče o zdraví. 21. století má být stoletím virů. Všechna tato proroctví se naplnila nečekaně brzy a slovo imunita se skloňuje ve všech pádech. Imunitní systém rozhodne, kolika let a v jaké kondici se dožijete a jestli se rozvine nebo nerozvine nějaká vážná choroba. Co tedy primárně ovlivňuje náš imunitní systém?

  1. Prvním pilířem je hygiena. Mytí rukou minimálně 20 s, to je jako když 2 x přezpíváte: „happy birthday to you, happy birthday to you, happy birthday, milá Míšo (doplňte si své jméno), happy birthday to you“. Navíc se pozitivně programujete a tím větší je vaše šance se svých dalších narozenin ve zdraví dožít.

  2. Druhým pilířem je výživa. Každý víme, jak obrovsky důležité je jíst pestrou a vyváženou stravu. Co ale možná nevíte, že v případě nízké výživové hodnoty probíhá v těle proces zvaný triage, kdy tělo musí rozhodnout, kam prvky pošle. Například když se vás zeptám, co se stane, když máte málo vápníku, většina mi odpoví: „bude to mít vliv na hustotu kostí a až budu stará, budou moje kosti křehké“. Ale vápník je také použit na pohyb svalů a také na neurologické funkce a tělo musí podporovat ty funkce, které potřebujeme každý den. Každý den musíme myslet a musíme se hýbat. Takže hustota kostí je méně zásobovaná. A takto je to se všemi prvky. Pro všechny buňky se používají stejné nutrienty, např. vitamín A, E, C, B6, zinek, karotenoidy apod. Jejich nedostatek způsobuje vznik degenerativních onemocnění a předčasné stárnutí. Bohužel poslední studie ukazují, že právě tyto prvky nám ve stravě chybí.

  3. Třetím pilířem je pohyb. Krev pohání srdeční pumpa, lymfu pohání svaly. Pravidelný pohyb je zásadní pro správně fungující lymfatický systém a ten má zase zásadní vliv na správně fungující imunitní systém.

  4. Čtvrtým pilířem je psychohygiena. Zatímco krátkodobý stres odpojí trávení a bolest, ale zvýší energii, srdeční tep, krevní tlak a krevní cukr, při chronickém stresu naopak energie klesá a imunitní systém se vypíná. K tomu se přidávají problémy s pamětí, spánkem, úzkosti, bolesti, přibírání na váze a problémy se srdcem. Proto meditujte, zpívejte, tančete a neberte se příliš vážně.

  5. Pátým pilířem je spánek. Krátkodobý nedostatek spánku zhoršuje koncentraci, zvyšuje únavu, podrážděnost, zpomaluje reakce a zvyšuje stres, dlouhodobá spánková deprivace dramaticky oslabuje imunitu a má negativní dopad na mentální zdraví, zvyšuje se riziko vzniku chronických chorob, obezity a srdečních chorob.

  6. Šestým pilířem je střevo a trávicí trakt. V našem střevě je soustředěno 70 % našeho imunitního systému, asi 40 trilionů bakterií (což je více než lidských buněk) a více než 1000 různých druhů bakterií. Tito mikrobi vytvářejí rovnováhu a tím ovlivňují aktivitu imunitního systému.

  7. Sedmým pilířem jsou bioaktivní doplňky stravy. Zelený čaj, medicínské houby a karotenoidy ochraňují DNA proti oxidaci a poškození volnými radikály, vznikajícími dnes v hojném počtu z vnitřního i vnějšího prostředí. Karotenoidní antioxidanty jsou v posledních 20 letech v popředí světového výzkumu v oblasti prevence stárnutí a obrovským průlomem ve vědě a prevenci zdraví je, že je umíme změřit.

Pouze 10 % chorob vzniká z jiných důvodů, než z výše uvedených. Je to vlastně dobrá zpráva. Pokud si uvědomíme, kde máme rezervy a zapracujeme na nich včas, máme vyhráno. A já jsem připravena, milé dámy, vám s tím pomoci. Zvládneme to společně. 

Michaela Zouharová

Anti-aging specialist

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED