BLOG - 20. 5. 2020

Investice do zahraničních nemovitostí v době Covidu? Principy jsou stejné…

Aktuální celosvětová situace ovlivněná pandemií Covid-19 se na realitním trhu projevila jeho stagnací a uzavření hranic významně omezilo investice do nemovitostí v zahraničí. Nyní se země a trhy se začínají postupně znovu otevírat a očekávaná recese může podmínky pro investování dokonce zlepšit. Principy nakupování zahraničních nemovitostí nicméně zůstávají stejné. 

Při zvažování investice do druhé nemovitosti si chce mnoho kupujících splnit svůj sen vlastnit nádherný dům na pláži, romantickou farmu v přírodě nebo slunný byt na horách, kde uniknou rutině svého každodenního života. Investovat do nemovitosti, kterou fyzicky vlastníte a také si ji můžete užívat, je zajímavý koncept ve srovnání s historicky tradičnějšími investičními položkami, jakými jsou akcie, fondy nebo fixní vklady. Existuje mnoho důvodů, proč to je výhodná volba. Vy sami si vyberete typ nemovitosti, místo a rozhodnete o jejím použití. Můžete také zvážit pronájem nemovitosti ve střednědobém nebo krátkodobém horizontu, abyste pokryli své měsíční náklady, cestovní výdaje nebo dokonce hypotéku. Na rozdíl od investování do jiných typů aktiv se hodnota dobře vybrané nemovitosti obecně zvyšuje a v době krize úplně neztrácí svou hodnotu. Nejlepší možností je zkombinovat aspekt „snu“ a „investice“ a maximalizovat využití takové nemovitosti také ekonomicky.

Kdy je vhodné investovat do druhé nemovitosti a na co si dát pozor?

  • Všechno začíná vašimi finančními možnostmi. Pokud máte určité peníze na investování, vždy vyhodnoťte jejich cenu. V tomto ohledu je dobré se podívat na hypoteční možnosti. Buď v zemi, kde nemovitost kupujete, nebo v zemi vlastní. Spolu s počáteční kupní cenou zvažte také veškeré náklady spojené s nákupem a údržbou nemovitosti. Patří sem nejen měsíční a roční výdaje, ale zejména daně. Vytvořte si vlastní výpočty správy nemovitosti, abyste později nebyli překvapeni. 
  • Kalkulace návratnosti vaší investice je další nutností. Jako každý jiný nákup je důležité zhodnotit ekonomickou a politickou situaci v konkrétní zemi, ve které chcete investovat.
  • V době finančních recesí je trh s nemovitostmi obvykle podhodnocen, a to je nejlepší čas na investice. Je však důležité posoudit všechny možné předpovědi, protože se zde mohou projevit vedlejší účinky krize, jako je snížení turistického ruchu do těchto destinací nebo další podhodnocení vašeho majetku. Dále je nutné zvážit všechny právní aspekty nákupu, včetně daní souvisejících s vlastnictvím a příjmy, které můžete z nemovitosti získat. Všichni investoři by samozřejmě měli mít na paměti dopad směnného kurzu na jejich nákup v případě, že investují v jiné měně, než jaká je používána na trhu, kde nakupují.
  • Location, location, location /umístění/ je hlavním kritériem při koupi nemovitosti! Při výběru je nezbytná nejen její dobrá poloha, ale také logistika. Důležitý je dopravní dosah do cíle, tj. letová spojení, také mimo sezónu, nebo vzdálenost od letiště. Opatrně s nákupem nemovitosti na ostrově. Vaše cestovní náklady mimo sezónu mohou být docela vysoké. Aktuálním důsledkem pandemie Covid-19 je pravděpodobná změna cestovních návyků. Podobná situace nastala po teroristických útocích z 11. září. Je proto velmi pravděpodobné, že zejména Evropané budou raději, alespoň po určitou dobu, do svých prázdninových destinací cestovat autem. Příkladem je i současné zesílení zájmu o nákup nemovitostí v Chorvatsku, které je mimo severní Itálii nejbližší dobře dojezdnou přímořskou destinací z většiny středoevropských zemí.  Vy sami byste proto měli nyní zvážit i aspekt dojezdové vzdálenosti od nemovitosti, kterou chcete koupit.
  • Dalším důležitým kritériem při výběru vysněného domu je možnost rychlého „exitu“. To znamená být schopen nemovitost rychle prodat a získat potřebný kapitál. Váš druhý domov by měl být splněný sen, ne noční můra. Pokud se domníváte, že si nemovitosti v zahraničí už nebudete moci užít nebo budete potřebovat hotovost, musí být snadné ji kdykoli prodat.

Při realizaci investice v zahraničí je důležité mít jakousi místní „spojku“, tedy zkušeného realitního konzultanta s dobrou znalostí prostředí, jazyka a osobními vazbami na místní právníky, notáře, daňové poradce i lokální logistiku. Mediterranea, a já osobně, jsem tyto zkušenosti získala za více než 20 let působení na evropských trzích a to nejen jako realitní broker, ale také jako soukromý investor, který vlastnil a provozoval nemovitosti v několika zemích Středozemí. Zažila jsem tak nejen období velké konjunktury, ale i těžké doby ekonomické krize na těchto realitních trzích. Osobně se domnívám, že post Covid doba bude jistě v mnoha ohledech velmi složitá a turbulentní, ale přinese zajímavé investiční příležitosti zejména v Itálii a ve Španělsku.

Lucie Pilipová, Senior Consultant Mediterranea, www.mediterranea.cz

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED