BLOG - 31. 3. 2020

Hana Cupáková

Specialista v oblasti financí, byznys partner v makléřské společnosti

Otázky, které Vás v současnosti zajímají nejvíce

Jaké jsou dočasné metodické a procesní úpravy, které souvisí s vládními opatřeními ke zpomalení šíření COVID-19?
Co dělat v současné situaci, kdy opatření v rámci COVID-19 výrazně ovlivňují naše podnikání i soukromý život?

Doporučení naší členky, paní Hany Cupákové

Je nutné si v této době hlavně zachovat chladnou hlavu a sledovat možnosti a opatření, které postupně vláda pro nás připravuje. Jedná se zejména o úpravu v posuzování příjmů, podepisování smluvní dokumentace, čerpání úvěrů nebo úpravy související s pojištěním či pozastavení splátek


V oblasti soukromých financí jsou tyto možnosti:

1. Hypoteční úvěry:
– zde máte možnost odkladu splátek – sledujte aktivně webové stránky své banky. Na nich naleznete formuláře žádosti a jak postupovat při žádosti o odklad. Některé banky přistupují k situaci pečlivě a vzhledem k situaci umožňují vyřízení on-line, abyste nemuseli osobně chodit na pobočky bank, které stejně mají omezenou provozní dobu. Pokud budou snížené sazby, což očekáváme, využila bych tohoto období k tzv. refixu hypotečního úvěru a zajistila bych si do budoucna výhodnější úrokovou sazbu (obecně dva roky před ukončením fixačního období) a navíc, velkou výhodu mají ti, kteří si v současné době sjednávají hypoteční úvěr. S odkladem splátek se počítá také u ostatních spotřebitelských úvěrů, sledujte informace své banky.


2. Životní pojištění:

– největší chyba, které se klienti pojišťoven dopouštějí je ta, že v případě nedostatku financí v mimořádných událostech jako první přestávají platit své životní pojistky či pojištění kompletně zruší. Je třeba si uvědomit, že pokud nemám rezervu, ze které by se např. splatil celý zůstatek hypotečního úvěru, tak je pro mě pojistka to nejdůležitější. Zkuste si představit situace, ve kterých by Vám pojistka pomohla, kdy díky ní můžete zůstat ve svém vysněném domě a další, tu negativní, kdy byste mohli o svůj dům vzhledem k výraznému výpadku příjmu z důvodu nemoci či úrazu přijít a potom se rozhodněte, která varianta je pro rodinu ta lepší. Na chybná rozhodnutí už doplatilo hodně těch, kteří měli pocit, že tzv. „živí“ pojišťovnu. Nezapomínejte, že čím méně mám, tím více mám být pojištěný-á! Navíc u pojišťoven je také možnost přerušení placení pojistného, je ovšem nutné si pečlivě ověřit, že i pojistné krytí bude po celou dobu přerušení placení pojistného aktivní a Vy a Vaši blízcí tak budou po celou dobu plně pojistně kryti a chráněni. To Vám ověří a potvrdí přímo Váš osobní poradce anebo pojišťovna. Je vždy potřeba mít tyto informace potvrzeny písemnou formou, např. e-mailem.

3. Neživotní pojištění:

– zde platí to samé, jako u životního pojištění. Většinou je placeno ročně, dle toho jakou si klient zvolí platbu. Je třeba si výročí pojistné smlouvy hlídat.

Důležité je neustále sledovat aktuální informace ohledně programů pro podporu podnikání.

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED