BLOG - 25.6.2020

Jak bude vypadat cestování v létě 2020

V rámci dalšího webináře ČMAPM jsme se 5.6. věnovali oblíbenému a medializovanému tématu – rozvolňování cestování. Sektor cestovního ruchu byl paralyzován a zastaven po celém světě bez výjimek na více než tři měsíce. Cestovní plány, ať už osobní či pracovní, musel každý z nás zrušit či přeložit. Vyhlídky na znovuobnovení turismu se zdály pro letošní léto téměř nereálné, nicméně už je jasné, že ten, kdo bude chtít vyjet za hranice, bude mít několik možností.

Od 15.6. začalo Česko uplatňovat tzv. semafor, který hodnotí evropské země podle míry rizika nákazy koronavirem. Státy byly rozděleny do tří barev. Zelená barva představuje nízké riziko, oranžová střední a červená pak vysoké. Čeští turisté vracející se ze zelených či oranžově označených zemí nemusí při návratu do ČR předložit negativní test na koronavirus ani být 14 dní v karanténě. Češi se budou muset prokázat negativním testem pouze při návratu do ČR z Portugalska, Švédska a Slezského Vojvodství (aktuální info k 18.6.). Klíčová je ale i informace, za jakých podmínek lze do jednotlivých zemí vstoupit a jaká opatření platí v dané zemi. Nejlepší přehled najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Většina oblíbených dovolenkových destinací je naštěstí bez podmínek – Slovensko, Chorvatsko, Bulharsko, Maďarsko, Řecko, Rakousko, Itálie a další. Brzy k nim přibude i například Španělsko, Malta….

Do řady výše uvedených destinací se lze už dnes nebo bude možno v následujících 14 dnech dostat letecky z pražského letiště. Postupně jsou obnovovány přímá letecká spojení, aktuálně jich funguje 15 a přibývají další spoje. Do provozu by mělo být uvedeno dalších 40 letových linek – a to buď do začátku letních prázdnin nebo v jejich průběhu.

Po uvolnění semaforu většina cestovních kanceláří přišla prakticky ihned s nabídkou aktuálních letních zájezdů a vsadila letos na tři hlavní destinace –  Řecko, Chorvatsko a Bulharsko, které tradičně patří k oblíbeným a klíčovým destinacím letní sezony. Do nabídky jsou zařazeny ale i Itálie, pevninské Španělsko, Kanárské ostrovy a další.

Do Chorvatska se letos budou turisté moci vypravit letecky z Prahy do Splitu, tradičně pak osobním autem nebo nově i zavedenou vlakovou linkou Praha – Rijeka, která bude v provozu třikrát týdně od 30.6. do 25.9. Dobrá zpráva pro cestující autem je, že ceny za mýtné se letos v sezoně nebudou zvyšovat, dokonce některé průjezdy přes most z pevniny na ostrovy budou zdarma.  


Jaký typ ubytování si letos pro dovolenou vybrat

Je zřejmé, že letošní dovolená bude trochu jiná a odlišná od těch předešlých. Hotely budou lákat nižšími cenami, nicméně jejich servis bude zčásti omezený nebo poupravený. All inclusive nebo bufetové stoly budou ve většině destinací nahrazeny servírovaným jídlem, plnohodnotně nebudou fungovat ani animační programy nebo fakultativní výlety. Na hotelových plážích lze pak očekávat rozestupy lehátek. Hotelové ubytování může mít pro turisty ale i pozitivní efekt například v Řecku, kde je zákonem pro letošní léto nařízeno zaplnit hotely pouze na max 60% celkové kapacity hotelu. Jistotou i z hlediska bezpečnosti bude letos ubytování v soukromých apartmánech a penzionech. Ať už si vyberete kterýkoliv typ ubytování, jisté je jedno. Nebudete se muset tísnit na oblíbených plážích se stovkami dalších turistů a jindy přeplněná historická centra si budete moci vychutnat v klidu.

Až trojnásobně vyšší poptávku zaznamenaly agentury nabízející pronájem soukromých jachet a menších lodí na Jadranu. Další z tipů, jak si zabezpečit pohodlí a bezpečné ubytování pro svou rodinu nebo skupinu přátel.

Ať už se v létě vydáte kamkoliv, nezapomeňte si uzavřít kvalitní cestovní pojištění a ubezpečte se, že Vaše pojištění bude v příslušné zemi platné i případně při onemocnění COVIDem-19 nebo při umístění do karantény. Věřím, že tyto suvenýry si letos z dovolené díky dobré epidemiologické situaci nepřivezeme a naopak budeme vzpomínat na léto, které bylo tak trochu jiné….

Ing. Hana Maďarová, MBA – cestovní a vzdělávací agentura VIA OPTIMA

Kontaktujte nás!

Kde nás najdete?

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek o.s.
Botanická 785/9, 602 00 Brno

FOLLOW US

©2019 CMAPM.CZ ALL RIGHTS RESERVED